Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – okazja do refleksji

Jak co roku, w drugą sobotę września obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W roku 2021 wypada on 11 września. To dobry czas, aby przypomnieć sobie, dlaczego pierwsza pomoc, a także szkolenia z jej udzielania są tak ważne. Dzień ten ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i promowanie właściwych postaw.

Światowy dzień pierwszej pomocy – skąd się wziął pomysł?

Światowy, czy też międzynarodowy dzień pierwszej pomocy to inicjatywa Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (największego ruchu humanitarnego na świecie). Został ustanowiony w 2000 roku i od tego czasu cyklicznie, każdego roku obchodzimy go jako międzynarodowe święto. Celem jest zwrócenie uwagi na to, że pierwsza pomoc jest umiejętnością niezbędną w codziennym życiu, a odpowiednie działania podjęte szybko i umiejętnie mają znaczenie i przynoszą korzyści. Światowy dzień pierwszej pomocy ma na celu promowanie właściwych postaw społecznych, a także zasad udzielania pierwszej pomocy.

W związku z tym organizowane są liczne akcje informacyjne, kursy i warsztaty z zakresu PP. Dodatkowo wiele jednostek związanych z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego przeprowadza akcje promocyjne zachęcające do uczestnictwa w organizowanych przez nich inicjatywach.

Dzień pierwszej pomocy to również refleksja dla instruktorów

Obchody światowego dnia udzielania pierwszej pomocy skupiają się w głównej mierze na akcjach edukacyjnych i promocyjnych, uświadamiających społeczeństwo na temat tego, jak ważna jest to umiejętność. Jednak warto tego dnia również spojrzeć w nieco inną stronę i zastanowić się, czy można w jakiś sposób podnieść standardy. Polecamy wykorzystać ten dzień na refleksję i ulepszenie tych obszarów szkolenia, które można jeszcze usprawnić. Wszystko po to, by jeszcze lepiej uczyć.

Szkolisz innych, a czy siebie też szkolisz?

Od tego roku obowiązują nowe wytyczne resuscytacji ERC 2021, w których zupełnie osobny rozdział został poświęcony edukacji. Każdy ratownik, ratownik medyczny, instruktor oraz inna osoba związana z PRM koniecznie musi zapoznać się z tymi informacjami. Co warto o nich wiedzieć, przeczytasz tutaj.

Wytyczne zwracają uwagę między innymi na 5 głównych zasad edukacji:

  1. Szkolenia ERC umożliwiają zdobycie podstawowych umiejętności ratowania życia i są kierowane do osób mogących być świadkami NZK.
  2. Podstawowe umiejętności udzielania PP są łatwe do nauczania, dlatego należy to robić na szeroką skalę.
  3. Duży nacisk stawiany jest na poprawę jakości nauczania BLS i stosowanie programów dostosowanych do odbiorców, a także nauczanie wspomagane technologią i urządzeniami udzielającymi informacji zwrotnej.
  4. Istotne jest to, aby pracownicy ochrony zdrowia uczestniczyli w szkoleniach ALS i mieli aktualne certyfikaty w tym zakresie.
  5. Wskazywany jest nacisk na rozwijanie umiejętności edukacyjnych wśród instruktorów.

Główne zalecenia w zakresie edukacji sprowadzają się do faktu, że niezależnie od tego, czy jesteś ratownikiem medycznym, ratownikiem KPP, instruktorem, czy inną osobą związaną z systemem, powinieneś lub powinnaś brać udział w szkoleniach i akcjach edukacyjnych. Istotne jest też zdobywanie umiejętności z wykorzystaniem różnego rodzaju programów i narzędzi multimedialnych, a także fantomów i innych akcesoriów z systemem informacji zwrotnej. Zaleca się też wykorzystywanie różnych form i strategii nauczania.

Światowy dzień pierwszej pomocy to dobra okazja, by podnieść swoje kwalifikacje i zweryfikować, czy sposób szkolenia uczestników kursów jest na najwyższym poziomie, czy da się coś poprawić.

Dobry sprzęt szkoleniowy to podstawa

W edukacji kluczowe jest wykorzystywanie nowoczesnego sprzętu zapewniającego informację zwrotną kursantom. Instruktor nie jest w stanie wszystkiego ocenić „na oko”. Aby uniknąć błędów i utrwalania niewłaściwych zachowań, należy od samego początku zadbać, by resuscytacja w warunkach szkoleniowych była prowadzona „podręcznikowo” – z zachowaniem odpowiedniej głębokości uciśnięć, czasu relaksacji klatki piersiowej, częstotliwości uciśnięć, objętości oddechów zastępczych oraz minimalizowania przerw. Warto więc zaopatrzyć się w wysokiej jakości fantomy treningowe, na przykład Little Family QCPR – zestaw 3 fantomów: dorosłego, dziecka i niemowlaka.

Równie istotne jest dysponowanie realistycznym treningowym automatycznym defibrylatorem zewnętrznym (AED), który będzie zgodny z urządzeniami, jakie faktycznie znajdują się w punktach AED w Polsce.

Dobry sprzęt szkoleniowy pomaga w edukacji i sprawia, że nauka staje się przyjemniejsza i bardziej efektywna. Dlatego nie warto kupować sprzętu po taniości, lecz taki, który faktycznie będzie spełniał przyjęte standardy. Koniecznie sprawdź sprzęt szkoleniowy w sklepie Centrum Ratownictwa i przygotuj się na światowy dzień udzielania pierwszej pomocy, a także na każdy kurs, jaki masz w planach.