Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych – jak zapewnić dziecku udane i bezpieczne ferie?

Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży oznaczają nie tylko możliwość wypoczynku, ale i przeżycia wspaniałej przygody. To także okazja ku temu, by cieszyć się aktywnościami innymi niż na co dzień – przede wszystkim sportami zimowymi. Aby jednak zapewnić dziecku bezpieczne i atrakcyjne ferie zimowe, należy się do nich dobrze przygotować. Bardzo ważne jest nie tylko to, co zabierzemy ze sobą na wyjazd, ale i umiejętności rodziców lub innych opiekunów. O czym trzeba pamiętać, aby bezpiecznie spędzić ferie?

Bezpieczeństwo na feriach zimowych – co może się zdarzyć?

Zasady bezpiecznych ferii są ściśle związane z rodzajem zaplanowanych aktywności. Najczęściej jednak kierunkiem wyjazdów w tym okresie są rejony górskie oraz miejsca, w których można cieszyć się dużą ilością śniegu. Pozwala to zarówno na piesze wędrówki po malowniczych trasach, jazdę na nartach lub snowboardzie oraz inne formy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wiele z nich wiąże się z ryzykiem urazów – przede wszystkim skręceń, zwichnięć, a nierzadko również złamań. W wyniku upadków może też dojść do urazów głowy, pleców lub klatki piersiowej. Zimowa aura sprzyja również wychłodzeniu oraz powstawaniu odmrożeń.

Oczywiście dbanie o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych nie powinno polegać na rezygnacji ze wspomnianych aktywności. Świadomość ryzyka pozwala skutecznie zapobiegać niebezpieczeństwu, jak również odpowiednio przygotować się na różne sytuacje.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas ferii zimowych?

Podstawową zasadą bezpiecznych ferii zimowych jest posiadanie przez rodziców lub opiekunów wiedzy pozwalającej na udzielenie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Najlepiej, jeśli ukończyli oni specjalistyczny kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Należy jednak pamiętać, że w medycynie ratunkowej dziecko nie jest mniejszą wersją dorosłego. U osób przed wiekiem pokwitania budowa anatomiczna oraz wiele procesów fizjologicznych może wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego z myślą o osobach chcących zapewnić dzieciom pełne bezpieczeństwo na feriach zimowych Centrum Ratownictwa stworzyło specjalne szkolenia z pierwszej pomocy dla opiekunów.

Program tych kursów skupia się przede wszystkim na tym, co z zakresu pierwszej pomocy powinien umieć opiekun dzieci na obozie zimowym lub innego typu wyjeździe. Jest to między innymi wiedza na temat powstawania i zaopatrywania różnego rodzaju urazów oraz takich stanów jak odmrożenia, oparzenia czy zatrucia. Uczestnicy dowiadują się także, w jaki sposób prawidłowo skompletować apteczkę BHP.

Na szkoleniach z pierwszej pomocy dla opiekunów poruszane są również takie tematy jak zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Choć ma to miejsce na prawie każdym kursie tego typu, sytuacje, w których jej wykonanie jest konieczne, są stosunkowo rzadkie. Wymagają jednak szybkiego działania; ważna jest wówczas wprawa oraz pewność, że posiada się odpowiednią wiedzę. Dlatego tak istotne jest przypomnienie i powtórzenie informacji odnośnie prawidłowego postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy dzieciom i młodzieży.

Apteczka pierwszej pomocy

Bardzo ważnym aspektem bezpieczeństwa na feriach jest zabranie ze sobą odpowiednio wyposażonej apteczki. Powinna ona znajdować się w stałym miejscu, do którego dostęp mają wszyscy opiekunowie dzieci.

Jej zawartość składa się z podobnych akcesoriów, co podstawowa apteczka przeznaczona dla osób dorosłych, taka jak zestawy dostępne w sklepie Centrum Ratownictwa. Kompletując wyposażenie, warto jednak mieć na uwadze specyfikę wyjazdu oraz dość duże ryzyko różnego typu urazów u dzieci. Na pewno należy zadbać o to, by znalazła się w niej duża ilość opatrunków, plastrów, bandaży, a także szyny do unieruchamiania złamanych kończyn, folie termiczne i chemiczne wkłady grzewcze.

W podstawowej apteczce pierwszej pomocy, którą zabieramy ze sobą na stok lub wycieczkę, nie powinny znajdować się leki. Jeśli jednak podopieczny przyjmuje na stałe jakieś preparaty, należy umieścić je w innym opakowaniu, umieszczonym w miejscu niedostępnym dla dzieci. Można również zabrać ze sobą leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, najlepiej na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Warto również zaopatrzyć się w sól fizjologiczną oraz środki pomocne w przypadku biegunek.

Inne zasady bezpieczeństwa

Umiejętności opiekunów oraz apteczka to nie jedyne, o czym należy pamiętać, by zapewnić dzieciom bezpieczne ferie zimowe. Nawet w trakcie wspólnych aktywności zdarzają się sytuacje, gdy grupa się rozdziela. Dlatego każdy uczestnik wyjazdu musi wiedzieć, gdzie się zgłosić i w jaki sposób wezwać pomoc.

Należy zadbać o to, by w należącym do dziecka telefonie komórkowym zapisane były numery do osób odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy. Dzieci powinny również znać numery alarmowe – przede wszystkim 112 – oraz zasady korzystania z nich. Wycieczki oraz aktywności takie jak nauka jazdy na nartach lub desce powinny odbywać się pod opieką uprawnionego przewodnika lub instruktora. Stosowanie się do opisanych zasad bezpieczeństwa w ferie, w połączeniu z umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, znacznie zmniejsza ryzyko nieszczęśliwych wypadków oraz ich następstw.

Bibliografia:

  1. J. Rokicka, Ferie zimowe mogą być groźne dla zdrowia. Eksperci wymieniają najczęstsze choroby i urazy, Medonet.pl, 16.01.2023