Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Zasady użytkowania apteczki firmowej
Czy w Twojej firmie jest apteczka pierwszej pomocy? Pewnie tak, a w każdym razie powinna. Ale czy jest ona prawidłowo użytkowana? Sam fakt, że w biurze znajduje się apteczka, jeszcze niczego nie oznacza. Zaskakująco często są zdekompletowane, mają przeterminowane akcesoria lub są schowane w niedostępnych miejscach i oznaczone jako „nie dotykać, bo się zużyje!”. To oczywiście ogromny błąd, który przeczy całej idei. Poznaj zasady użytkowania firmowej apteczki; dowiedz się, kto odpowiada za jej wyposażenie i obsługę.

Apteczka firmowa – co musisz o niej wiedzieć?

Obowiązek posiadania w zakładzie pracy apteczki pierwszej pomocy wynika z przepisów kodeksu pracy, jednak nawet w firmach, które zatrudniają pracowników na umowach cywilno-prawnych, apteczka również powinna się znaleźć. Co więcej, musi być skompletowana i gotowa do użycia w każdej chwili. Na temat obowiązku posiadania apteczki firmowej i tego, co powinna zawierać, pisaliśmy więcej w tym artykule. Poświęciliśmy również osobny materiał na temat tego, kto w zakładzie pracy powinien trzymać pieczę nad apteczką i jej zawartością. Oba artykuły wyjaśniają zasady użytkowania firmowej apteczki i zdecydowanie warto się z nimi zapoznać.

Najważniejszą zasadą jest to, aby zawsze dbać o pełne wyposażenie apteczki oraz, żeby wyposażenie miało aktualną datę przydatności do użycia. Wszelkie produkty, niezależnie od tego, czy są to leki, czy opatrunki, czy środki dezynfekujące nie mogą być przeterminowane. Niestety często zdarza się, że apteczka jest nieuzupełniana i leżą w niej produkty przeterminowane nawet o kilka lat.

Dlaczego prawidłowe użytkowanie apteczki i przestrzeganie dat przydatności ma znaczenie? W przypadku leków, czy środków dezynfekcyjnych, ich działanie może być ograniczone, a nawet w niektórych sytuacjach takie leki mogą zaszkodzić. Z kolei opatrunki z czasem przestają być sterylne (wynika to ze specyfiki opakowań), dlatego przeterminowany jałowy gazik, czy bandaż mogą nie zapewniać sterylności, co grozi zakażeniem rany. Na jakości z biegiem czasu tracą również np. kleje na plastrach.

Aby mieć pewność, że apteczka zawsze będzie uzupełniona, a wkład nadający się do wykorzystania, warto określić zasady użytkowania apteczki firmowej i wyznaczyć osobą odpowiedzialną. Nie jest to wymóg formalny, a raczej porada ułatwiająca życie.

Apteczka firmowa – użytkowanie

Najważniejsza zasada stosowania apteczki firmowej, i każdej innej, brzmi: Użyłeś? Uzupełnij! Nie można dopuszczać do braków, aby nie okazało się, że w decydującej chwili apteczka będzie świeciła pustkami.

Warto prowadzić rozpiskę zużycia, w której każdy będzie miał obowiązek zapisania jakie opatrunki i leki oraz w jakiej ilości zostały zużyte, tak aby już na pierwszy rzut oka można było dowiedzieć się, co należy uzupełnić. Spis składu apteczki powinien zawierać daty przydatności produktów; jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, gdyż nie trzeba robić okresowych przeglądów każdego opatrunku, wystarczy rzucić okiem na rozpiskę.

Niby każdy wie, jak stosować apteczkę (a przynajmniej powinien wiedzieć), ale warto wyznaczyć jedną lub kilka osób, które byłyby odpowiedzialne za jej użytkowanie i uzupełnienie. Najlepiej, aby taka osoba była po kursie pierwszej pomocy, dzięki któremu zyska nie tylko wiedzę, ale i praktyczne umiejętności. W Centrum Ratownictwa prowadzimy specjalne kursy BLS przeznaczone dla firm i instytucji. Firmowa apteczka powinna być umieszczona w takim miejscu, by było dostępne dla każdego pracownika. W praktyce warto ją zawiesić na ścianie lub ustawić w innym, dostępnym miejscu. Nie należy natomiast chować jej w szafkach zamykanych na klucz, do których dostęp mają tylko nieliczni, w zamykanych gabinetach, czy „pod kluczem u szefa, żeby nikt nie ruszał”. Miejsce przechowywania musi być suche, a temperatura powinna oscylować w granicach pokojowej. Wilgoć szkodzi opatrunkom, a wahania temperatur lekom.

Przestrzegając powyższych zasad użytkowania apteczki pierwszej pomocy, zyskasz pewność, że gdy będzie potrzebna, nie spotka Cię rozczarowanie. Jeżeli zastanawiasz się, jaką apteczkę firmową wybrać, koniecznie sprawdź, co sklep Centrum Ratownictwa ma do zaoferowania. Znajdziesz tam firmowe apteczki, zestawy DIN, czy walizki transportowe, które sprawdzą się nawet w ekstremalnych sytuacjach.

Bibliografia:

  1. Dz.U.2020.0.1320 t.j. - Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy
  2. Dz.U.2003.169.1650 t.j. - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy