Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Koronawirus COVID-19 - objawy, leczenie, profilaktyka

Zasady profilaktyki w okresie występowania pandemii wirusa SARS-CoV-2 oparte są na wytycznych oraz zaleceniach WHO oraz GIS. Niezwykle istotne w profilaktyce zakażeń jest stosowanie środków ochrony indywidualnej oraz utrzymanie właściwej higieny, w tym dezynfekcja powierzchni użytkowych. Warto zastanowić się ile razy w ciągu dnia dotykamy skażonych powierzchni i czy dezynfekcja dłoni przy wejściu i wyjściu z budynku jest wystarczająca. Przyjmuje się, że koronawirusy mogą przetrwać na różnych powierzchniach od kilku godzin do kilku dni. Każdorazowe szukanie dozownika z płynem do dezynfekcji lub mycie rąk zabiera czas i wymaga planowania aktywności w nieintuicyjny sposób, dlatego w obliczu pandemii udostępniliśmy QUICKSEPT szerokiemu gronu odbiorców wierząc, że dziś wspólnym wrogiem jest wirus, a polem walki przestrzeń naszych codziennych aktywności. Quicksept to kompaktowy dozownik do dezynfekcji dłoni, który możesz mieć zawsze przy sobie. Możesz przyczepić go do paska od spodni, torebki, bądź po prostu zaczepić o kieszeń. Obsługa podręcznego dezynfekatora, jakim jest QuickSept wymaga użycia tylko jednej ręki. Wystarczy lekki nacisk z góry, by otrzymać odpowiednią dawkę środka dezynfekcyjnego. To intuicyjne, proste i opatentowane rozwiązanie umożliwiające ciągłą dezynfekcję rąk.

Jedynym uznanym testem potwierdzającym klinicznie i formalnie zakażenie patogenem wywołującym chorobę COVID19 jest test molekularny RT-PCR. Test molekularny RT-PCR jest testem zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Center for Diseases Control and Prevention (USA), polskiego Konsultanta Krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej i Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych do diagnostyki koronawirusa SARS-COV-2. Odpowiadając na potrzeby przedsiębiorstw oferujemy usługę diagnostyki w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. W ramach usługi oferujemy pobranie wymazu we wskazanym przez Zamawiającego miejscu i ustalonym czasie oraz przekazanie wymazu do laboratorium.

Jak Centrum Ratownictwa realizuje usługę testowania w kierunku SARS CoV2? Dowiedz się więcej..

Bezpieczne zasady organizacji miejsca pracy oraz tworzenia punktów sanitarno-epidemiologicznych w firmach w czasie epidemii nasz certyfikowany przez WHO ekspert wyjaśnia w trakcie opracowanego specjalnie webinaru Profilaktyka i bezpieczeństwo w okresie występowania pandemii wirusa SARS-CoV-2. W trakcie szkolenia systematyzujemy wiedzę z zakresu rozprzestrzeniania się wirusa oraz ochrony przed zakażeniem, wyjaśniamy czym jest wirus SARS-CoV-2, dlaczego jest niebezpieczny, jakie jest ryzyko zakażenia oraz dlaczego właściwa profilaktyka jest niezbędna w walce z epidemią. Ponad to prezentowane są dostępne oraz improwizowane środki zaradcze, środki ochrony indywidualnej t.j. maseczka, rękawiczki, a także instrukcje jak właściwie ich używać w ramach profilaktyki. W trakcie webinarium obalamy również mity na temat tego, co należy robić a czego nie należy robić, aby zapobiec własnemu zakażeniu oraz rozprzestrzenianiu się epidemii. Zarówno w czasie szkolenia, jak i po jego zakończeniu przewidziany jest czas na zadawanie pytań do naszego eksperta na temat wirusa SARS-CoV-2 oraz innych zagadnień dotyczących prezentowanego tematu. Poniżej prezentujemy pytania, z którymi najczęściej się spotykamy:

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem COVID-19?

Najczęstsze objawy choroby COVID-19 to gorączka, zmęczenie, suchy kaszel (objawy podobne do objawów grypy). Czasami chorzy odczuwają ból głowy, gardła może też pojawić się biegunka. Część zarażonych osób może przejść infekcje bezobjawowo lub bardzo skąpymi i łagodnymi objawami. Około 80% chorych zdrowieje bez konieczności podejmowania specjalistycznego leczenia. Niestety u 1 na 6 osób które zachorują na COVID-19 mogą rozwinąć się poważne problemy z układem oddechowym wymagające specjalistycznego postępowania w ramach oddziału szpitalnego. Aktualne dane wskazują, że 2% osób z ciężkimi objawami choroby zmarło. Szczególnie narażone na powikłania są osoby starsze oraz te ze schorzeniami przewlekłymi. Osoby, które rozpoznają u siebie gorączkę, kaszel i problemy z oddychaniem powinny zgłosić się po poradę medyczną stosując zalecaną lokalnie procedurę bezpieczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia przyjmuje aktualnie, że COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz przez skażone przedmioty.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem COVID-19?

Powinniśmy unikać kontaktu z osobami prezentującymi objawy choroby (kaszel,kichanie) oraz często myć i dezynfekować dłonie. Zalecana odległość od osoby zainfekowanej w kontaktach codziennych powinna wynosić powyżej 1 metra. Nie stwierdzono obecnie zdolności wirusa do przenoszenia się powietrzem bez udziału kropelek wydzieliny osoby chorej. W celu zminimalizowania ryzyka zarażenia zalecane są następujące dobre praktyki:
 • regularne mycie i dezynfekcja rąk
 • zachowanie odległości powyżej 1 metra od osób które kaszlą lub kichają
 • unikania dotykania oczu, ust, i nosa niezdyzenfykowanymi dłońmi
 • dbanie o ogóle zasady higieny w życiu społecznym w tym zasłanianie ust i nosa przy kaszlu i kichaniu (robimy to zgięciem łokciowym lub chusteczką jednorazową)
 • pozostawanie w domu jeżeli rozpoznajemy u siebie objawy infekcji
 • śledzenie aktualnych zaleceń WHO oraz lokalnych stacji sanitarna-epidemiologicznych
 • Jak leczyć zakażenie koronawirusem?

  Należy zwrócić uwagę, że infekcji wirusowych nie leczy się antybiotykami, dla tego też antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy w stosunku do COVID-19. Leczenie sprowadza się do działań objawowych właściwego nawodnienia i obserwacji objawów Wszystkie przeprowadzane badania wykluczają także wirusa powodującego COVID-19 jako patogen odpowiedzialny za SARS.

  Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

  Częstym dylematem jest sprawa używania masek „chirurgicznych” jako profilaktyki zakażenia. Nie ma w tej chwili mocnych dowodów na skuteczność powszechnego stosowania masek w walce z pandemią COVID-19. WHO zaktualizowała swoje wytyczne i radzi, aby odpowiednie instytucje rządowe lokalnie wprowadzały obowiązek noszenia masek jako element kompleksowego działania zapobiegającego poziomej transmisji wirusa SARS-CoV-2. Decyzja o wprowadzeniu masek jako elementu profilaktyki powinna być oparta o analizę zagrożeń, liczbę zakażeń i kalkulację korzyści i strat wynikających z takiego działania. Stosowanie masek nie powinno być zalecane jako metoda izolowana, ale jako element szeroko zakrojonych działań profilaktycznych obejmujących dystans społeczny, mycie i dezynfekcje dłoni, higienę dróg oddechowych. Ważne jest aby stosowanie wszelkich form ochrony dróg oddechowych odbywało się zgodnie z zasadami. Dotyczy to samego użycia jak i utylizacji zużytego sprzętu. Przy posługiwaniu się maskami jednorazowymi warto stosować reguły:
 • Pamiętaj, że maska powinna być bezwzględnie używana przez pracowników służby zdrowia, opiekunów i osoby z objawami oddechowymi, takimi jak gorączka i kaszel.
 • Noszenie maseczki powinno być działaniem profilaktycznym zalecanym w zależności od ogólnej liczby zakażonych w celu ograniczenia przenoszenia wirusa przez osoby chore bez objawów.
 • Przed dotknięciem maski oczyść ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub mydłem i wodą
 • Weź maskę i sprawdź, czy nie ma przetarć lub dziur.
 • Zorientuj, która strona jest górną stroną (gdzie znajduje się metalowy pasek).
 • Upewnij się, że właściwa strona maski jest skierowana na zewnątrz (strona kolorowa).
 • Umieść maskę na twarzy. Ściśnij metalowy pasek lub sztywną krawędź maski, aby dopasowała się do kształtu nosa.
 • Pociągnij dół maski, aby zakryła usta i podbródek.
 • Po użyciu zdejmij maskę; usuń elastyczne pętle z tyłu uszu, jednocześnie trzymając maskę z dala od twarzy i ubrania, aby uniknąć dotykania potencjalnie skażonych powierzchni maski.
 • Wyrzuć maskę do zamkniętego pojemnika natychmiast po użyciu.
 • Zachowaj higienę rąk po dotknięciu lub wyrzuceniu maski - Użyj ściereczki do rąk na bazie alkoholu lub w przypadku widocznego zabrudzenia, umyj ręce mydłem i wodą.
 • Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę możesz zobaczyć TU.

  W razie wątpliwości należy skontaktować się z Telefoniczna Informacja Pacjenta pod numerem 800 190 590 czynną całą dobę.