Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
O czym powinni wiedzieć świeżo upieczeni rodzice?

Jesteś tatą lub mamą albo dopiero przygotowujesz się do tej roli? Z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko było bezpieczne. Niestety zdarzają się różne sytuacje, a wiedza z pierwszej pomocy pediatrycznej może okazać się niezastąpiona. Ba! Uważamy, że jest na wagę życia. Oto kilka informacji z zakresu ochrony i pierwszej pomocy udzielanej dzieciom, o których musicie wiedzieć.

Gdy zostajesz rodzicem…

Z pewnością zależy Ci na tym, aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Widzisz kruchą, bezbronną istotkę i myślisz sobie, że nie chcesz, aby coś jej się stało. To zupełnie naturalne. Pomyśl jednak, że choćby nie wiem, jaką opieką objąć maleństwo, niestety nieszczęśliwe wypadki się zdarzają. Trzeba mieć tego świadomość. Dopiero, gdy zdasz sobie z tego sprawę, możesz zapewnić maleństwu prawdziwe bezpieczeństwo. Będąc przygotowanym na wystąpienie sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu i znając zasady udzielania pierwszej pomocy dzieciom, jesteś w stanie zareagować i wdrożyć skuteczne działania. Dlatego serdecznie zachęcamy wszystkich świeżo upieczonych i przyszłych rodziców, a także tych z doświadczeniem do uczestnictwa w pediatrycznym kursie pierwszej pomocy organizowanym przez Centrum Ratownictwa.

Warto odbyć taki kurs, nawet gdy masz za sobą podstawowe szkolenie. Dlaczego? Ponieważ pewne elementy różnią się i nie można przenosić dokładnie tego samego postępowania w stosunku do dzieci, co do dorosłych. Pisaliśmy o tym w artykule: Dziecko to nie mały dorosły.

Pierwsza pomoc dzieciom – najczęstsze przyczyny

Zatrzymanie krążenia, nagła śmierć łóżeczkowa, czy uduszenie to te najbardziej dramatyczne sytuacje, które szczęśliwie należą do rzadkości. Jednakże znajomość zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej to absolutne minimum, jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Częściej za to zdarzają się zakrztuszenia, zadławienia, aspiracja treści pokarmowej i ciało obce w drogach oddechowych. Koniecznie należy znać zasady postępowania, gdyż prawidłowo przeprowadzone czynności sprawiają, że cała sytuacja ma szansę skończyć się na odrobinie strachu, natomiast brak reakcji może mieć tragiczne konsekwencje. Niestety w społeczeństwie wciąż istnieją błędne przekonania, które nie tylko mogą być nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne. O tym, jak postępować w zadławieniach u dzieci, przeczytasz w tym artykule.

Niemowlęta i małe dzieci mogą być też narażone na różnego rodzaju urazy, otarcia i skaleczenia. Ich skóra jest delikatna, wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do obtarcia lub skaleczenia. Dzieci zwłaszcza w okresie nauki chodzenia są narażone na upadki i urazy, zwłaszcza głowy. Pierwsza pomoc dla rodziców musi więc obejmować elementy opatrywania ran i skaleczeń.

Szczególnie niebezpieczne u dzieci są oparzenia termiczne, chemiczne oraz zatrucia. Nieraz można usłyszeć o dramatycznych sytuacjach, gdy dziecko oblało się wrzątkiem lub miało kontakt z jakąś niebezpieczną substancją. Dlatego równie ważna jest znajomość postępowania w przypadku oparzeń, zatruć i kontaktu z toksycznymi bądź żrącymi substancjami.

Rodzicu – miej oczy dookoła głowy!

Oczywiście pamiętaj, że najważniejszą zasadą jest zapobieganie wypadkom, a więc takie zabezpieczenie mieszkania i znajdujących się w nim przedmiotów, by nie stanowiły zagrożenia. Usunięcie z otoczenia niebezpiecznych rzeczy i uważanie, by nie doprowadzić do groźnej sytuacji – to również postępowanie, wchodzące w zakres ochrony dziecka.

Polecamy też zadbać o wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w środki opatrunkowe, podstawowe leki dla niemowlaków (po konsultacji z pediatrą), a także w takie akcesoria jak termometr bezdotykowy, czy odciągacz kataru, które będą przydatne, gdy maluszek zachoruje.

Umiejętności z zakresu pierwszej pomocy niemowlakowi są bardzo ważne i każdy rodzic powinien je posiadać, nawet jeżeli nigdy mu się nie przydadzą. Mamy nadzieję, że nie trzeba będzie ich stosować w praktyce, ale wiemy, że trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.