Szukasz profesjonalnego kursu KPP?
Potrącenie pieszego – poznaj zasady postępowania i pierwszej pomocy

Zgodnie z prawem, uczestnik ruchu drogowego będący świadkiem potrącenia pieszego lub innego zdarzenia będącego zagrożeniem dla życia lub zdrowia, musi zatrzymać się i udzielić pomocy. Nie trzeba przy tym być ratownikiem medycznym. Każda osoba, która została odpowiednio przeszkolona, na przykład w ramach specjalnego kursu, może skutecznie udzielić pierwszej pomocy potrąconemu pieszemu. O czym należy pamiętać, podejmując działanie?

O czym powinienem pamiętać udzielając pierwszej pomocy osobie potrąconej przez samochód?

Biorąc na siebie odpowiedzialność za udzielenie pomocy poszkodowanemu, niejako stajesz się osobą kierującą działaniami ratowniczymi do czasu przybycia profesjonalnych służb.

Znana zasada głosi „dobry ratownik to żywy ratownik”. Pamiętaj więc, że udzielając pierwszej pomocy potrąconemu pieszemu, musisz przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo:

  • Jeżeli podróżujesz samochodem, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu i włącz światła awaryjne. Upewnij się, że nie będzie utrudniał przejazdu służbom ratunkowym,
  • wystaw trójkąt bezpieczeństwa za samochodem, w odległości ok. 30-50 metrów od pojazdu (100 m w przypadku dróg szybkiego ruchu) lub za najbliższym zakrętem,
  • załóż elementy odblaskowe, np. kamizelkę.

Pamiętaj też, że w przypadku potrącenia pieszego bezwzględnie należy wezwać policję oraz pogotowie ratunkowe. Nie można również ingerować w miejsce zdarzenia (z wyjątkiem czynności niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanemu). Zabronione jest zmienianie ustawienia pojazdów, zbierania z jezdni fragmentów samochodu lub szkła. Powiadom świadków zdarzenia, że również muszą poczekać na przyjazd policji.

Czytaj też: Pierwsza pomoc w trasie, czyli kierowco – nie przejeżdżaj obojętnie!

Jak udzielić pierwszej pomocy przy potrąceniu?

W przypadku zdarzeń takich jak potrącenie pieszego postępowanie zależy przede wszystkim od jego stanu. Pamiętaj, że priorytetem jest utrzymanie podstawowych czynności życiowych – drożności dróg oddechowych i zapobieganie zatrzymaniu krążenia.

W pierwszej kolejności spróbuj nawiązać kontakt z poszkodowanym, najlepiej szturchając go w ramię i mówiąc do niego. Jeśli jest on przytomny (lub odzyska przytomność) należy krótko wyjaśnić, co się stało, i zadbać o ustabilizowanie kręgosłupa szyjnego. W tym celu usiądź lub uklęknij za poszkodowanym, chwyć obiema rękami jego głowę i oczekuj na przyjazd pogotowia, cały czas kontrolując jego oddech i ogólny stan. Jeśli masz taką możliwość, okryj go folią NRC, kocem lub odzieżą i postaraj się zebrać wywiad SAMPLE. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, udrożnij drogi oddechowe (poprzez manewr wysunięcia żuchwy) i sprawdź oddech, przysuwając ucho do ust leżącej osoby, patrząc na jej klatkę piersiową. Prawidłowy oddech będzie wówczas słyszalny, wyczuwalny i widoczny. W przypadku jego braku należy przystąpić do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Trzeba również zadbać o zabezpieczenie ewentualnych widocznych krwotoków i złamań przy pomocy odpowiednich opatrunków.

Potrącenie pieszego a uraz kręgosłupa

W przypadku wypadków komunikacyjnych należy zawsze brać pod uwagę możliwość urazu kręgosłupa. Dlatego tak ważna jest jego stabilizacja, szczególnie w odcinku szyjnym.

Jeśli obecne są przesłanki mogące świadczyć o urazie kręgosłupa, poszkodowanego nie należy układać w pozycji bezpiecznej ustalonej. Wówczas powinien on leżeć na plecach. Konieczne jest wówczas ustabilizowanie głowy oraz zadbanie o utrzymanie drożności dróg oddechowych poprzez wysunięcie żuchwy do przodu.

Wypadek komunikacyjny – jaką apteczkę wybrać?

Skuteczne postępowanie przy potrąceniu pieszego wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale i odpowiedniego sprzętu. Dlatego kierowcy muszą obowiązkowo posiadać apteczki pierwszej pomocy. W tej roli doskonale sprawdzą się apteczki modułowe od Centrum Ratownictwa. Szczególnie polecamy moduł “Drogowy”, w którym znajdują się podstawowe środki bezpieczeństwa, niezbędne w przypadku zdarzeń komunikacyjnych. Oprócz materiałów opatrunkowych w jego skład wchodzi m.in. światło ostrzegawcze, kamizelka odblaskowa, nóż do cięcia pasów czy latarka czołowa. Zestaw został opracowany w taki sposób, by znalezienie potrzebnych elementów było łatwe i intuicyjne, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Pamiętaj, że udzielenie pomocy potrąconemu pieszemu jest Twoim obowiązkiem. Dlatego zadbaj również o zdobycie i aktualizację swojej wiedzy, dzięki specjalnym kursom pierwszej pomocy organizowanym przez Centrum Ratownictwa.

Czytaj też: korytarz życia